Jaki dozownik do płynu do naczyń wybrać?

Pierwszym z elementów, który może znacząco podwyższyć tempo naszego zmywania, jest odpowiedni dozownik do płynu do naczyń. W wielu przypadkach patrzymy tylko i wyłącznie na wygląd oraz cenę, wybierając nowy dozownik. Nie zwracamy jednak zupełnie uwagi na jego funkcjonalność. Idealny dozownik powinien być przede wszystkim stabilny, aby z powodzeniem można było z niego korzystać jedną ręką (drugą w tym samym czasie będziemy zmywać). Brak stabilności może spowodować, że pod zbyt mocnym naciskiem dozownik może się wywrócić i nawet zbić, jeżeli jest zbudowany z ceramiki. Zakup dozownika wysokiej jakości nie jest drogi i z całą pewnością każdego będzie stać na taki dodatek. Bardzo ważna jest też sama pompka, a akcesoria premium mają przemyślane konstrukcje tych elementów. Przy jej wyborze mimo to zwróć uwagę na wielkość główki, aby każda porcja płynu do naczyń nie była zbyt duża. Pozwoli to na oszczędne zmywanie naczyń poprzez dobranie idealnej ilość płynu do liczby brudnych naczyń. Inaczej część tego środka myjącego po prostu ląduje w zlewie a później w odpływie, nie przyczyniając się do umycia choćby jednego kubka.

Jak wybrać płyn do mycia naczyń?

Według wielu ekspertów płyn do naczyń powinien mieć formę koncentratu. Pozwoli to na zwiększenie siły, z jaką będą usuwane resztki jedzenia z talerza. Po kontakcie z wodą koncentrat wytwarza pianę, która dodatkowo wpływa na czystość naszych talerzy i garnków. Nie bez znaczenia jest również gąbka oraz szczotka, gdyż właśnie za ich pomocą będziemy zmywać brudy z naczyń. Wpływa na to, jak oszczędnie zmywać naczynia będzie miała jakość materiałów, z jakich zostały wykonane. Gąbka powinna nie tylko skutecznie zmywać naczynia, ale również być wytrzymała na długotrwałe stosowanie.

Zanim rozpoczniemy mycie

Jak szybko zmywać naczynia? Przede wszystkim rozplanujmy sobie pracę. Jeżeli mamy zlew dwukomorowy, w jednej z nich powinniśmy trzymać brudne naczynia, a w drugiej te czyste. Będziemy wtedy widzieli postęp naszych prac. Jeżeli nasz zlew ma tylko jedną komorę, powinniśmy niepozmywane naczynia trzymać na blacie obok zlewu. Samo zmywanie powinniśmy rozpocząć od talerzy, które najłatwiej ułożyć na suszarce. Dzięki temu pozbędziemy się dużej ilości naczyń z jednego miejsca. Powinniśmy również zamoczyć garnki oraz patelnie, których zmywaniem zajmiemy się na końcu. Pozwoli to na szybkie mycie naczyń poprzez łatwe ściągnięcie zasmażonych brudów, które trudno byłoby wyczyścić pod bieżącą wodą. Z biegiem czasu na pewno nasza wprawa będzie coraz większa i przyśpieszymy tempo pracy.
Znając powyższe zasady, możemy znacząco zwiększyć efektywność naszych prac kuchennych. Oczywiście można również iść na skróty i zakupić zmywarkę, która zrobi wszystko za nas. Jest to jednak rozwiązanie dla większych rodzin. Jest wtedy więcej talerzy oraz garnków do zmywania, co rzeczywiście ułatwi nam pracę. Mieszkając samemu lub w dwójkę, kupno dobrego dozownika do płynu do naczyń i dobra organizacja wystarczą, aby wykonać całą czynność ekonomicznie i szybko. Zamocz naczynia odpowiednio wcześnie przed zmywaniem i nie lej cały czas wody, a Twoje rachunki nie wzrosną, a naczynia będą lśnić.